Triana, skarb Sewilli.

1 marca, 2019

Jeden dzień z Candy w dzielnicy Triana.

Przedstawiam Tobie Candy (Kandi), kobieta która urodziła się w Trianie, dzielnica z której pochodzi ceramika sewilijska i miejsce gdzie powstały tradycyjne zawody jak rzeźbiarstwo. Tutaj znajdziesz historyczne budynki które mają zastosowanie w codziennym życiu. Nie możemy zapomnieć o tych barach, które są częścią życia ludzi i które istnieją tutaj od wieków. Candy Wita Ciebie w jej dzielnicy i chce pokazać Tobie, jak wygląda zwykły dzień w jej życiu.

  1. Zaguán-Triana

Wychodzę z domu i przechodzę  przez “zaguán” (coś takiego jak przedsionek. Słowo które pochodzi od arabskiego istawan). Wspominam to, bo taki przedsionek jest częścią prawie każdego andaluzyjskiego domu. Jak widzisz, płytki (azulejos, następne słowo z arabskiego) są typowe stąd, chociaż mają wpływ włoski, ale kiedy indziej pokażę Ci różne odmiany azulejos. No dobrze, idziemy!

2. Bar San Eloy- Triana

Jest godzina 9.00 i zanim pójdę na zakupy i załatwić kilka spraw, może zjem śniadanie. Masz ochotę na toste z jamón (hamon, szynka suszona) i kawę z mlekiem?Ja bardzo chętnie. Trochę oliwy na chleb i mleko do kawy bardzo gorące, tak lubię. W ofercie na śniadanie jest wliczony sok naturalny z pomarańczy, ale ja lżej się czuję jak go nie wypije. Patio de San Eloy, bar gdzie mają dobrą jakość, dobre ceny i blisko domu, dlatego tutaj przychodzę!

3. Owoce Cristóbal- Rynek Triana

Dwa kroki i już znajduję się na Rynku, Mercado de Triana , ratuje mi życie, mam wszystko co potrzebuję pod ręką. Ten rynek ma coś specjalnego w sobie,dużo historii, pełen życia w dzień i mówi Pedro z warzywniaka, że w nocy też jakiś ruch jest ¿Dlaczego? Opowiada że to był zamek za czasów muzułmańskich w XIII w., a potem była siedziba Inkwizycji w XV w., na dolnym piętrze nawet było więzienie. A ten hałas nocny? Łańcuchy więźniów…ale nikomu o tym nie opowiadaj, przecież chcę zachęcić klientów żeby tutaj przychodzili kupować, a nie ich straszyć, mówi Pedro. Dobrze, ale mniej opowiadań i przejdźmy do rzeczy: dobry jest mango dzisiaj? Może lepiej wezmę figi, w końcu są stąd i będą lepsze jak mango.

4. Jamón José Luis- Rynek Triana

Na jutro wezmę u José Luis, 25 dg tego dobrego hamonu, (jamón-szynka suszona). Przychodzi mój syn na kolację. Jamón de bellota – żołędziowy z Jabugo (świnie są karmione żołędziami, rasa świni iberyjskiej, ta czarna i jest to najlepszy jamón i na dodatek z miejscowości Jabugo-Habugo, blisko Sewilli) ale tylko na specjalne okazje, na codzień kupuję  jamón de cebo (świnie są karmione paszą), ale zawsze z Jabugo.

5. La Cacharrería de Marina-Rynek Triana

A, przypomniało mi się że muszę kupić nowy lejek na olej. Ale dobry wynalazek, hehe, odpowiednie krople na moją toste. Całe szczęście że mam “La Cacharrería de Marina “ (Rupcie Mariny). Ale dobrze nazwali to stoisko. Cacharro znaczy garnek, pojemnik, grat, ale tutaj nawet naprawią mi szybkowar.

6. Casala-Rynek Triana

Pod tym samym dachem, na terenie hali, znajduje się Casala (Kasala). Nie znasz tego? To jest teatr. Tak, tak, dobrze usłyszałeś! Teatr w środku rynku. Kupię u Fernando dwa wejścia na piątek. Pójdę z córką na wieczór komediowy. Ale mają wszystko: magia, flamenco, koncerty…zobacz w załączniku godziny.

Wszystko zrobione z wielką troską i detalami. Najbardziej mi się podoba że miejsce jest bardzo przytulne i rodzinne. Jak byś poszedł to powiedz Fernando żeby Ci opowiedział jak wpadł na pomysł żeby stworzyć tutaj taki teatr. Nigdy mnie nie nudzi słuchanie tej historii.


7. Apteka Santa Ana-Triana

Teraz tak, wychodzimy na ulice. Muszę  iść do apteki i pójdę do Apteki Santa Ana (Plac Altozano), bo jest ona najładniejsza apteka z całej Sewilli. Spójrz i osądź sam! Budynek jest z 1913 r., wybudowany przez jednego z najbardziej sławnych architektów ze stylu zwany regionalizm sewilijski, José Espiau i Muñoz (w tym stylu jest zrobionych większość budynków z początku XX w., te które widisz że mają tyle ceramiki i dekoracji, no te co są takie piękne), chociaż pierwsza apteka tej rodziny była wybudowana w tym samym miejscu już w 1886. Zobacz te dzbany na lekarstwa i kafelki z Triany.
Jest 13.00, wchodzę do kuchni w gary, przygotuję obiad, pół godziny siesty (chociaż  lekarze zalecają 20min) i znowu jestem z Tobą na dworze. 
8. Biblioteca Las Columnas-Triana

Blisko mojego domu, na ulicy Pureza, idę do biblioteki. Nazywa się Las Columnas. Lubię tutaj przychodzić, bo myslę o tych marynarzach którzy uczyli się pomiędzy tymi murami w XVIII w., i pomaga mi to w skupieniu nad lekturą. Też podoba mi się dziedziniec który muszę przejść zanim wejdę do biblioteki.
9. José Lucena Gómez-Triana

Na tej samej ulicy, to znaczy Pureza: poczekaj porozmawiam z José, on jest restauratorem. Też muszę powiedzieć że jest rzeźbiarzem. Ale tylko momencik, bo nie chcę mu przeszkadzać w pracy.

10. Abacería Caña y Romero-Triana

Prawie 20 godzina na zegarze. Umówiłam się z siostrą na pogawedkę w “Abacería Caña i Romero” nr.111, na ulicy Pagés del Corro. Dlaczego tu a nie gdzie indziej? bo lubię jak Juan Carlos nalewa Manzanilla, a zresztą tą którą on ma, jest bardzo dobra. Manzanilla, to znaczy białe wino,nie pomyl się, nie rumianek, bo mówi się tak samo hehe.

To za Twoje zdrowie! Tutaj już się żegnam z Tobą. Bardzo fajnie było pokazać Tobie przynajmniej część mojej dzielnicy. Kiedy indziej pokażę więcej. Myslę że się zobaczymy w Trianie!

Kontakt

Sewilla i Andaluzja czekają na Ciebie!

Pozwól mi ruszyć z Tobą w trasę! Pamiętaj, jestem Monika, twój przewodnik licencjonowany po Sewilli! Będzie mi miło skontaktować się z Tobą, serdecznie zapraszam do kontaktu.

Masz pytania? Nie zwlekaj!

Napisz do mnie
monika@guideandwine.com

Zadzwoń do mnie
+34 620 95 72 16

Skorzystaj z Whatsapp
Napisz do mnie na Whatsapp

Skorzystaj z formularza kontaktowego