Flamenco w Trianie

29 lutego, 2020

Kandi zabiera Cię do Anselmy. Jak jesteś już w Trianie nie możesz ominąć tego miejsca, nie będziesz żałował!

Witam Cię ponownie. Myślę że mnie jeszcze pamiętasz. To znowu ja, Kandi. Dzisiaj chcę Cię zabrać w bardzo specjalne i ciekawe miejsce, na które warto jest poświecić czas . Zobaczysz jakich tutaj mamy artystów! Bo przecież pomiędzy tą dzielnicą a południem Andaluzji powstało flamenco. W Trianie mieszkali cyganie którzy w XVIIIw. zaczęli tańczyć w ważnych domach a potem został wprowadzony śpiew. A w XIXw., stworzyli publiczne spektakle. Stąd pochadzą znani artyści jak Anonio Canales i Isabel Pantoja. 

Bardzo blisko mojego domu jest Dom Anselmy (Casa Anselma), znajdziesz ten lokal na  ulicy Pagés del Corro 49. Jest bardzo dużo miejsc z flamenco i z sewillanas, ale dla mnie jak Anselma nie ma żadnego.

Anselma jest imię włascicielki, otworzyła ten lokal w 1986r. i ma teraz… dwa lata więcej jak ja (przykro mi ale nie przyznam się ile mam, hehe).

Nadchodzi 22.30, moment na otwarcie lokalu, nadchodzi starsza pani, tylko spojrzysz na nią, posłuchasz kilka słów i odrazu wiesz że to Anselma, a no dodatek czujesz że nie będzie nudno. Cała ona to jest jeden wielki spektakl. Zaczyna dawać wskazówki jak ludzie mają wchodzić, w końcu to jest jej dom.

-Ty, wejdź do końca.

-Wy jak wejdziecie zostawcie na przodzie 2 miejsca wolne.

-Bar otwieram za chwilę.

Całuje nas na powitanie i mówi żebyśmy usiadły na tych dwóch miejscach które są zarezerwowane, ale szybciutko bo nie ma czasu na głupoty. Taki ma charakter, nie obraś się, to jest część jej uroku.

Jak wszyscy już siedzą, ludzie wstawają do baru po drinka. Nie płaci się wstępu, tylko picie, w końcu to jest zebranie znaojomych żeby pośpiewać i nacieszyć się muzyką.  

Podczas muzycy zaczynają grać na gitarze, Anselma rozmawia ze znajomymi z Triany, jest ich sporo. Bo tutaj nie tylko mamy obcych, ludzi z poza Sewilli ale też jest bardzo dużo swoich, spójrz na mnie i na moją siostrę.

Jest kilka muzyków, Luis ( na zdjęciu ), ma najwięcej doświadczenia i ma bardzo charakterystyczny głos.   Rafael to jeden z których gra na gitarze, ale szczególnie śpiewa. Jak podnosi głos w rumbie albo w innym rodzaju śpiewu, mam gęsią skórkę. Kurcze, jaki wspaniały głos!

Tak, to ta Pani, siedzi pomiędzy mną a Rafałem,to Anselma. Po małej pogawędce zaczyna spiewać. Jest całkowita cisza w lokalu i Anselma rozkoszuje nas swoim śpiewem. Kompilacja klasycznych piosenek i kilka nowoczesnych na zamówienie.

Każdego dnia tutaj mamy coś innego, wchodzi w gre moment, ludzie i chęci do zabawy. Także moja siostra wpada w rytm i tańczy sewilliane (typowy taniec hiszpañski). Zostawiam tutaj nagranie żebyście trochę poplotkowali.

 Na koniec nocy jest niespodzianka, pieśń do Matki Boskiej z El Rocío( miejscowość blisko Huelvy). Piszę tą piękną pieśń i obok tłumaczenie: 

Dios te salve María/ Zdrowaś Maryjo

Del Rocío Señora/ Pani z El Rocio

Luna, sol, norte y guía/Księżyc, słońce, północ i prowadząca

Y pastora celestial/ I pasterka niebiańska

Dios te salve María/ Zdrowaś Maryjo

Todo el pueblo te adora/Cały lud uwielbia Cię

Y repite a porfía/I powtarza do uporu

Como Tú no hay otra igual/ Jak Ciebie nie ma żadnej innej

Olé, olé, olé…

Al Rocío yo quiero volver/ Do Rocío chcę wrócić 

A cantarle a la Virgen con fe/ Śpiewając Matce Boskiej z wiarą 

Con un olé, olé, olé, olé…/ Z jednym olé, olé, olé, olé

Dios te salve María/ Zdrowaś Maryjo

Manantial de dulzura/ Źródło słodkości

A tus pies noche y día/ Do Twoich stóp noc i dzień

Te venimos a rezar/ Przychodzimy modlić się 

Dios te salve María/ Zdrowaś Maryjo

Un rosal de hermosura/ Różaniec piękności

Eres tú, madre mía,/ Jesteś Ty, matka moja

De pureza virginal/ Czystość dziewicza

Estribillo/Refren

Olé, olé, olé, olé y olé…

Al Rocío yo quiero volver/ Do Rocío chcę wrócić

A cantarle a la Virgen con Fe/ Śpiewając Matce Boskiej z wiarą

Con un olé y olé, olé…/ z jednym olé, olé, olé, olé

Na ścianach jest pełno zdjęć bo przez ten lokal przeszło bardzo dużo osobowistości z świata byków, aktorów, nawet czonkowie rodziny Królewskiej. Nie może brakować ceramiki z Triany albo głowy byka, a propos, zwalczony przez Curro Romero (słynny torreador z Sewilli). Ale już więcej nie opowiadam żebyś odkrył resztę detali jak pójdziesz a szczególnie żebyś poczuł tą sztukę ktorą się oddycha w Domie Anselmy.

Myślę że spodobało Ci się przedstawienie jednych z moich ulubionych miejsc na wieczorne wyście w Trianie. Do następnego!

Galeria

Kontakt

Sewilla i Andaluzja czekają na Ciebie!

Pozwól mi ruszyć z Tobą w trasę! Pamiętaj, jestem Monika, twój przewodnik licencjonowany po Sewilli! Będzie mi miło skontaktować się z Tobą, serdecznie zapraszam do kontaktu.

Masz pytania? Nie zwlekaj!

Napisz do mnie
monika@guideandwine.com

Zadzwoń do mnie
+34 620 95 72 16

Skorzystaj z Whatsapp
Napisz do mnie na Whatsapp

Skorzystaj z formularza kontaktowego