Andaluzja: olej i fabryka oleju ( II ) - Almazara

2 marca, 2021

Jak produkujemy olej?

Po wyjaśnieniu różnych spraw powiązanych z oliwą, zaglądniemy do jednej Almazary z okolic Sewilli, żeby zobaczyć z bliska produkcje tego soku. Zwiedzanie Andaluzji nie będzie pełne aż nie zwiedzisz jedną z takich fabryk. Sewilla jest trzecim powiatem w Andaluzji, po Jaen i Kordobie gdzie jest najwiecej pól oliwkowych , ale jesteśmy na pierwszym miejscu w produkcji oliwek stołowych .

W Związku Matki Boskiej Działek “Cooperativa Virgen de las Huertas “, witają nas serdecznie i pokazują proces przebiegu produkcji oleju, jak przechodzi oliwka od pola do etapu końcowego i przemienia się w ten złoty płyn. W miejscowości La Puebla de los Infantes, należy do północnych gór Sewilli, większość almazar należy do takiego związku, nie tylko mają własne pola ale też skupują oliwki od różnych rolników. W tym związku produkują też olej ekologiczny, coraz bardziej sprzedawany. 

W uprawie ekologicznej mało używa sie nawozów chemicznych i oprysków, poszukuje się też naturalne  metody do utrzymania  plantacji oliwek.

Ale, jak? w związku Virgen de las Huertas, owce też są pracownikami. Z jednej strony, nie przeszkadzają im skarpy, (trudne tereny dla człowieka i dla maszyn) a z drugiej strony trawy które rosną dookoła są skoszone przez nie i jeszcze na dodatek ich nawóz nie może być bardziej naturalny.

Odmiany oliwek jakie tutaj rosną są: 80% Lecin (lechin), 15% Pikual (Picual), 5% Arbekina (Arbequina). Lechín jest najbardziej popularna w Sewilli, chociaż też są bardzo popularne odmiany Manzanidzia (Manzanilla) i Gordal, ale te odmiany są stołowe.

Zbiory oliwek w tej miejscowości zaczęły się 23 października i kończą się pod koniec stycznia.

Jak zajechaliśmy na pole zauważyliśmy że zbiór robi się w tradycyjny sposób, zwany vareo. Oliwka po strzepaniu spada w sieć i potem zbiera się w worki. Żeby wydajność drzewa była lepsza i żeby doszły do siebie, nie zbiera się oliwek przez rok.

Rolnicy z okolic którzy sprzedają  oliwki przewożą je do Kooperatiwy. Są wyładowane, przyjęte i przechodzą przez kilka miejsc. Są oddzielane od liści a potem myte.. 

Już są przygotowane i rozdzielone według gatunków w wielkich jakby lejach. Czekają na zmielenie, ubijanie i odwirowanie. Tutaj oddzieli się owoc od pestki, od wody i innych twardych części. Do tej pasty co się stworzyła, stosujemy temperaturę mniejszą jak 27℃ żeby oddzielił się najwyższej jakości olej. Jak wpłynie już do pojemnika to zbiera się nieczystości.

Olej przechodzi do zbiorników, po pewnym czasie, substancje stałe spadają na dno. Też można zrobić filtracje, żeby olej był bardziej świecący, ale ta metoda zależy od almazary.

Ostatnim krokiem jest butelkowanie. Ta Kooperativa robi to w innym miejscu i używa butelki plastikowe, chociaż my jako szczęściarze, możemy zabrać ze sobą trochę tego wspaniałego oleju bespośrednio ze zbiornika i w bardzo tradycyjnej butelce.

Tutaj wykorzystuje się wszystko: liście służą jako pokarm dla bydła, a pestki od oliwek do palenia w grzałkach lub piecach, trzeba powiedzieć że są 10 razy bardziej korzystne jak ropa.

Po zapoznaniu się z informacją o korzyściach AOVE, po wskazówkach na jakie musisz zwrócić uwagę jak kupujesz butelkę oleju i jak wygląda produkcja tego oleju, tylko pozostaje zaprosić Ciebie od października do stycznia żeby zobaczyć na żywo tą produkcje. Jak nie, to też można podziwiać hektary tych gajów oliwkowych w całej Andaluzji. Też polecamy żebyś zawsze używał Oleju z Oliwy Extra Virgin.

Zanim sie pożegnamy, chciałam podziękować osobą z kooperativy Virgen de las Huertas, szczególnie Antonio i Rafael, za pokazanie swoich terenów i almazary.

Też trzeba im pogratulować za dobrą produkcje tegoroczną. Mimo suszy, kalkulują że produkcja będzie większa jak w tamtym roku. Wydajność tegoroczna to: na 100kg oliwek, 19 l oleju z bardzo wysoką jakością. W innych latach było tylko 15/16l.

Kontakt

Sewilla i Andaluzja czekają na Ciebie!

Pozwól mi ruszyć z Tobą w trasę! Pamiętaj, jestem Monika, twój przewodnik licencjonowany po Sewilli! Będzie mi miło skontaktować się z Tobą, serdecznie zapraszam do kontaktu.

Masz pytania? Nie zwlekaj!

Napisz do mnie
monika@guideandwine.com

Zadzwoń do mnie
+34 620 95 72 16

Skorzystaj z Whatsapp
Napisz do mnie na Whatsapp

Skorzystaj z formularza kontaktowego